تبلیغات
پاسخ به شبهات - وضو

پاسخ به شبهات
 
چشم دل باز کن جان بینی آنچه نادیدنی است آنبینی
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا

وضو و آدمک حسی

وضو و آدمک حسی

برخی از نویسندگان با بهره گیری از مطالعات انجام شده به بررسی اثرات وضو پرداخته اند.ضمنا اثرات فیزیولوژیک آن را نیز مطرح نموده اند و اشاره می نمایند که شستن قسمت هایی از بدن آن هم روزی چند بار با فواصل خاصی از کار و زندگی روزانه باعث استراحت و آرام سازی عضلات و تخفیف تشنجات جسمی و روانی انسان می شود و شاید این سخن رسول اکرم(ص) که فرموده است:

"به هنگام خشم برای فرو نشاندن آن وضو بگیر."

توضیحیی پذیرفتنی و در عین حال ساده باشد.

وضو ساختن قبل از نماز ضمن پاکیزگی از بیماری های عفونی بدن انسان را از اثرات مواد شیمیایی نامرئی که در هوا پراکنده هستند پاکیزه می سازد و مسح سر و مسح پا دو افق انتهای بدن در دفع بارهای الکتریسیته از روی بدن موثر است.

دکتر مصطفی احمد شهاتا متخصص حلق و بینی در مصر نشان داده است که افراد نمازگزار و کسانی که هنگام وضو دهان و بینی خود راهم شستشو می دهند کمتر دچار سینوزیت شده و بینی آنان فاقد میکروب های بیماری می باشد.

بنابر علم فیزیولوژی مغز همچون رایانه ای فوق العاده پیشرفته عمل می کند. برای درک اطلاعاتی که از طریق حواس ادمی دریافت می شوند باید پیام از قشر حسی به قشر خاکستری وارد شوند. بنابراین در قشر حسی بخش های متناظر با اعضای بدن انسان را مشاهده می کنیم که آن را آدمک حسی می نامیم. این آدمک حسی شبیه یک انسان واقعی نیست و دارای صورت و دست های بزرگ و تنه و ران هاو ساق های پای بسیار کوچک است.همچنین کف پای آدمی نیز بسیار بزرگ می باشد.در آدمک حسی اعضای بزرگ دارای حساسیت بیشتری هستند. چون تعداد گیزنده های حسی در این نواحی بیشتر است. صورت و دست ها گرچه مساحت کمتری را به خود اختصاص می دهند اما پیام های عصبی فراوانی به قشر مغز می فرستند.

اگر ما به نقش دقیق آدمک حسی توجه کنیم به راحتی در می یابیم که اعضای بزرگ آدمک حسی تقریباْهمان اعضایی هستند که در هنگام وضو مرطوب می شوند.

؟؟؟ چه ارتباطی بین وضو و آدمک حسی وجود دارد؟

تحریکات حسی میزان هوشیاری انسان را بالا می برد وگیجی و خواب آلودگی را زائل می سازد . با توجه به نقشه آدمک حسی روشن می شود که در هنگام وضو گرچه تنها حدود ۲۰٪ از سطح بدن مرطوب می شود اما قسمت اعظم این آدمک حسی تحریک شده و هوشیاری انسان به سطح بالایی می رسد. به عبارت دیگر اگر شخص به جای وضو تمام بدن خود را می شست چیز زیادی بر تحریک حسی ناشی از وضو افزوده نمی شد.

در حقیقت شرع مقدس اسلام خواسته است با سهل ترین عمل و کمترین زحمت بیشترین اثر حاصل شودکه همان نشاط و توجه و آگاهی برای بجا آوردن نماز است.

 

طبقه بندی: دین، 
نوشته شده در تاریخ 1393/03/28 توسط amir hoseyn
تمامی حقوق این وبلاگ برای <-BlogTitle-> محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.