تبلیغات
پاسخ به شبهات - چند شبه و پاسخ به آن ها

پاسخ به شبهات
 
چشم دل باز کن جان بینی آنچه نادیدنی است آنبینی
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
چند شبه و پاسخ به آن ها

چند شبه و پاسخ به آن ها

علت این كه هم اكنون وقتی در مجالس مختلف نام امام زمان(عج) و حضرت امام خمینی(ره) و رهبر عزیزمان برده می شود و همچنین نام حضرت رسول(ص) برده می شود همه صلوات می فرستیم ولی برای ائمه دیگر(ع) وقتی نام آنها برده می شود صلوات فرستاده نمی شود چرا؟
 

 

صلوات فرستادن هنگام ذكر شدن نام پیامبر اكرم(ص) مستحب مؤكد است، فرستادن صلوات به صورت مطلق هم در هر جا كه باشد مستحب است و دارای فضیلت. در مورد فرستادن صلوات هنگام آمدن نام امام خمینی و این كه چرا هنگام بردن نام ائمه صلوات فرستاده نمی شود وجه خاصی ندارد.


      نخست باید دانست ابراز احساسات از ویژگی های موجودات «حساس» است و در این میان انسان بیشتر از سایر موجودات در پی پیدا کردن راهی جهت ابراز احساسات درونی و اظهار علاقه به دیگران و به خصوص بزرگان می باشد. برای این منظور از روش های مختلف «هورا، سوت، کف زدن، دست تکان دادن و...» استفاده می شود. آنچه در فرهنگ اسلامی به روشنی قابل مشاهده است محتوا دادن به رفتارهای طبیعی و اجتماعی انسان است، لذا اعلان اذان را جایگزین ناقوس کلیسا کرد. سلام کردن را جایگزین برداشتن کلاه کرد و صلوات را نشانه ابراز احساسات و اعلام بیعت و ارادت كرد.


      در روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مردم از لفظ «صحیح است» و یا کف زدن برای تأیید و تشویق استفاده می کردند که بعدها تکبیر جایگزین آن شد. همچنین استفاده از صلوات جهت احترام و تأیید از گذشته میان مردم متدین مرسوم بوده است و هرگاه می خواستند بیشتر احترام بگذارند صلوات ها تکرار می کردند. بنابراین پیام تکرار صلوات به ویژه در مقطع زمانی خاص، به عنوان اعلام وفاداری و خار در چشم دشمنان است که در ضمن دارای محتوای معنوی نیز می باشد لذا هیچگونه منافاتی با احترام به پیامبر(ص) و ائمه(ع) ندارد.


      چنانکه در هنگام شنیدن وصف خاص امام زمان(عج) برای احترام مردم می ایستند در صورتی که به طور یقین مقام پیامبر(ص) از مقام زمان(عج) پایین تر نیست و چنین کاری بی احترامی به پیامبر(ص) تلقی نمی شود.


      صلوات بر پیامبر(ص ) در آیه 56 سوره احزاب مطرح شده است : ((ان الله و ملائكته یصلون علی النبی , یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما")).
      مفهوم آیه فوق آن است كه مقام پیامبر(ص ) آن قدر والاست كه آفریدگار عالم هستی و تمام فرشتگانی كه تدبیر این جهان به فرمان حق بر عهده ی آنان گذارده شده است , بر او درود می فرستند. حال كه چنین است , شما نیز با این پیام جهان هستی هماهنگ شوید.


       2. صلوات وقتی به خداوند نسبت داده شود, به معنی فرستادن رحمت و هرگاه به فرشتگان و مؤمنان منسوب گردد, به معنی طلب رحمت می باشد.


       3. درباره كیفیت صلوات بر پیامبر(ص ) در روایات بی شماری كه از منابع اهل سنت و اهل بیت (ع ) رسیده , صریحا" آمده است كه آل محمد(ص ) را به هنگام صلوات بر محمد بیفزایید. از جمله : از كعب بن عجره نقل شده است كه مردی خدمت پیامبر(ص ) عرض كرد: ((اما السلام علیك فقد علمنا فكیف الصلاه علیك قال (ص ) قل اللهم صل علی محمد(ص ) و علی آل محمد(ص ) كما صلیت علی ابراهیم انك حمید مجید. اللهم بارك علی محمد و علی آل محمد(ص ) كما باركت علی ابراهیم انك حمید مجید)). امام زمان (عج ) هم از آل محمد(ص ) است .


       4. اهمیت صلوات بر پیامبر(ص ) و آل او, تا بدان جاست كه اگر كسی در تشهد نماز چنین نكند, نمازش باطل خواهد بود.


      5. انسان لحظه به لحظه به سمت بی نهایت می تواند پیش رود و رسول خدا با وجودی که کاملترین بشر هستند ولی باز هم روز به روز به درجات و مقاماتشان افزوده می شود. قرآن می فرماید: «یا ایها الانسان انک کادح الی ربک فملاقیه؛ ای انسان تو به سوی پروردگارت در سیر و حرکتی و به مقام قرب او نائل خواهی آمد» و صلوات های مؤمنین در رفیع تر گردیدن مقام محمد و آل محمد اثر دارد.


      برای مطالعه بیشتر ر.ک:
       1. نجم الثاقب , حسین طبری نوری
      2. فلاح السائل , علی بن طاووس , فصل هشتم
      درباره فضیلت و ثواب صلوات روایات متعددی داریم از جمله از پیامبر اسلام (ص ) نقل شده است كه هر كس یك مرتبه بر من صلوات بفرستد من ده مرتبه بر او صلوات می فرستم و هر كس ده مرتبه بر من صلوات بفرستد من صد مرتبه بر او صلوات می فرستم , (بحارالانوار, ج 6, روایت 87, باب 8, ص 254).

همچنین در روایت دیگر از آن حضرت نقل شده كه هر كس اول و آخر دعایش صلوات بفرستد آن دعا به اجابت می رسد, (اصول كافی , ج 4, ص 247 به بعد). باز در روایت دیگری از امام رضا(ع ) نقل شده كه صلوات بر پیامبر و آل او كفاره گناهان است و بالاتر از اینها خداوند در سوره احزاب آیه 56 به مؤمنین دستور می دهد كه بر پیامبر صلوات بفرستید.


       در كتاب های تاریخی هم داستان های متعددی راجع به نتیجه و فایده صلوات و كسانی كه با تكرار این ذكر مبارك به حوائج خود رسیده اند زیاد نقل شده برای اطلاع می توانید به كتاب ارزشمند خزینه الجواهر, تائلیف مرحوم حاج شیخ علی اكبر نهاوندی مراجعه كنید.

 

طبقه بندی: شبهات، 
برچسب ها: چند شبه و پاسخ به آن ها،  
نوشته شده در تاریخ 1391/02/18 توسط amir hoseyn
تمامی حقوق این وبلاگ برای <-BlogTitle-> محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.